Çerez Örnek
canlı destek

Kısaca ZİDEK

Kısaca ZİDEK

Ziraat Fakülteleri Eğitim Programları Değerlendirme ve akreditasyon Derneği (ZİDEK), çeşitli disiplinlerdeki Ziraat Fakülteleri eğitim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yaparak Ziraat Mühendisliği eğitiminin kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak amacıyla faaliyet gösteren bağımsız bir kuruluştur.

ZİDEK, 2011 yılında Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Ziraat Mühendisliği eğitimi veren fakültelerin bünyelerindeki farklı lisans programlarının akreditasyonunun gerçekleştirilmesi amacıyla 7 kurucu üye ile kurulmuştur.  Şu an derneğin üye sayısı 41’dir.

 

Ulusal Dış Değerlendirme ve Yetkilendirme

ZİDEK, YÖK Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK)’na değerlendirilmek ve yetkilendirilmek üzere üzere ilk kez Ocak 2020 tarihinde başvurmuştur.

 

Uluslararası Üyelik ve Anlaşma

ZİDEKYükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK)’dan Kalite Değerlendirme ve Tescil belgesi alarak yetkilendirildikten sonra Avrupa Mühendislik Eğitimi Akreditasyon Ağı (ENAEE – European Network for Accreditation of Engineering Education) ve International Engineering Alliance (IEA) şemsiyesi altındaki çok taraflı akreditasyon tanıma anlaşması Washington Accord‘un imzacısı (tam üyesi) olmak için çalışmalarına başlayacaktır.
ZİDEK, ayrıca Pakistan Ulusal Ziraat Eğitimi ve Akreditasyon Konseyi (National Agriculture Education Accreditation Council-NAEAC) gibi kendi alanındaki saygın kuruluşlarla da işbirliğini başlatmak üzere çalışmalarına başlayacaktır.

 

 

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ